20.4.2018 / Gösterim Sayısı : 178

Su Ürünleri Kontrol Faaliyetleri Aralıksız Sürüyor

#Su Ürünleri Kontrol Faaliyetleri Aralıksız Sürüyor

İlimizdeki su ürünleri av yasağı 15 Mart tarihi itibariyle başlamış olup 15 Haziranda bitecektir. Su ürünleri av yasağının asıl amacı; su kaynağında bulunan balığın üreme dönemi olan bu tarih aralığında sağlıklı üremesinin sağlanarak su kaynağında devamlılığının sürdürülmesi amaçlanmaktadır. Belirtilen tarih aralığında tüm avcılık (Ticari, Amatör) yasak olup yasağın temel esası balık stoklarının koruması, gelecek nesillere aktarılmasının yanında yine bu sektörden geçimini sağlayan balıkçıların korunmasıdır.

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz Su Ürünleri Kontrol Görevlilerince hafta içi-hafta sonu, gece-gündüz ayrımı yapılmaksızın kontrol faaliyetleri aralıksız sürdürülmektedir. İlimizde av yasağının başladığı 15 Mart 2018 tarihinden bugüne kadar av yasağı hükümlerine göre 4 adet olmak üzere toplam 5.288,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.

İlimiz dâhilinde Karataş Gölü, Uylupınar Gölü ve Karacaören I Baraj Gölünde ticari avcılık yapılmakta olup zikredilen tarihler arasında tüm avcılık(ticari ve amatör) yasaktır. Ayrıca ilimizde bulunan Belkaya, Bademli, Karamanlı, Kızılsu, Kozağacı ve Onaç II Baraj Göllerinde yıl boyunca Ticari Avcılık yasak olup belirtilen tarihler arasında  İlimizdeki tüm su kaynaklarında amatör balık avcılığı da (Gökkuşağı Alabalığı bulunan kaynaklar hariç) yasaktır.

15 Haziran' a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılara; 388,00 TL idari para cezası ve yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise; 1.322,00 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacaktır. Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini İl/İlçe Müdürlüklerimize yada Kolluk Kuvvetlerimizden Jandarma / Polis teşkilatlarımıza bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.


''