1.6.2018 / Gösterim Sayısı : 266

Lider Çocuk Tarım Kampı Düzenlendi

#Lider Çocuk Tarım Kampı Düzenlendi

Bakanlığımız Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyonunda her yıl ilkokul 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir. 2018 yılı için kamp programının teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda; Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Başkanlığımız işbirliğinde yürütülen "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda Lider Çocuk Tarım Kampı uygulamasına katılan çocuklara bu konu ile ilgili eğitimler verilmesi faaliyet ve etkinliklerin yapılması planlanmıştır.

Bu plan doğrultusunda; İlimizde bu yıl Vali Dr. Süleyman Oğuz İlkokulundan 28 öğrencinin katılımıyla 22-23-24 Mayıs 2018 tarihleri arasında "Lider Çocuk Tarım Kampı" programı gerçekleştirilmiştir.

Program kapsamında; öğrencilerimize İl Müdürlüğümüz konferans salonunda Biyoçeşitlilik ve Yenilebilen Yabani Bitkiler ile Biyokaçakçılık konularında eğitim verildi. Daha sonra program süresince halk pazarı, Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi, Sagalassos Antik Kenti, balık üretim çiftlikleri, İnsuyu Mağarası, örnek seralar ve Bucak kent ormanı ziyaret edildi. Ziyaretler kapsamında yenilebilir yabani bitkilerin doğada doğal yetişme alanları, pazarda satışları, tarımsal üretim teknikleri, yaban hayatı ve doğa bilinci oluşturma kapsamında yerinde bilgiler verildi. Katılım sertifikaları öğrencilerimize Burdur Milletvekili Bayram ÖZÇELİK tarafından teslim edilerek program sonlandırıldı.


''