24.7.2018 / Gösterim Sayısı : 300

Süt Ürünleri Üreticileri ile Toplantı Yapıldı

#Süt Ürünleri Üreticileri ile Toplantı Yapıldı

Çiğ süt üretiminde önemli bir potansiyele sahip olan İlimizde çiğ sütün üretimi, işlenmesi ve ambalajlanması gibi farklı aşamalarda faaliyet gösteren 22 süt işletmesi ile İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda bir araya gelindi.

Bakanlığımız koordinasyonunda İlimizde gerçekleştirilen çapraz denetimler ve bu denetimlerin sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda; iyi hijyen uygulamaları,  personel, işyeri ve ekipman hijyeni, çiğ süt kabulü, işlenmesi ve dağıtımında  izlenebilirliğin sağlanması gibi konular ile süt işleme tesislerinde HACCP uygulamaları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantıda ayrıca; sektörde deneyimli olan iki işyeri temsilcisi tarafından HACCP sisteminin uygulanması ile elde ettikleri kazanım ve başlangıçta yaşadıkları zorluklar küçük ve şartlı onay aşamasındaki işletmelerle paylaşıldı. İlimizde faaliyet gösteren süt işletmeleri ile sektörün genel sorunları ve mevzuat şartlarına uyum ile ilgili karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu. Güncel mevzuatın takibi ve halk sağlığı göz önünde bulundurularak buna benzer toplantıların devam edeceği belirtilerek toplantı sona erdi.


''