T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ticari Öneme Sahip Su Ürünleri Türlerinin Tanımlanması ve Yasaklar Konulu Eğitim Düzenlendi

Yayın Tarihi : 25.2.2022

​Burdur Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nce İlçe Müdürlüklerinde su ürünleri kontrol hizmetlerinde görev alan personeller ile Merkez İlçede su ürünleri perakende satış yerleri bulunan işletme sahip ve çalışanlarına “Ticari Öneme Sahip Su Ürünleri Türlerinin Tanımlanması ve Yasakları” konulu 2 ayrı eğitim çalışması gerçekleştirilmiştir. Eğitim çalışmasına İl Müdür Yardımcımız Erol KOÇ ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Abdullah MUTLU da eşlik ettiler.

           
Söz konusu toplantıda mevzuatlar çerçevesince zaman, boy (ağırlık) ve bölge yasaklarının hatırlatılması, benzer türlerin ayrımını yapmak adına farklılıklarının anlatılması, denetim hizmetleri ve sonrasında yapılması gerekenler ve ihlallerde uygulanan idari para cezaları konularında katılımcılara bilgilendirmeler yapılmıştır.
 
Yapılan eğitim ile su ürünleri stoklarının korunması amacı ile denetimlerin daha sağlıklı yapılması ve perakende satış yapan işletme sahiplerinin balık hallerinden alıp satış için getirecekleri su ürünlerinin temel özellikleri ve yasaklarını bilerek bilinçli hareket etmesinin sağlaması hedeflenmiştir. Balıkçılık Ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüzce kaynaklarımızın korunması gelecek nesillere aktarılması için gerekli çalışmalar yapılmaya devam edilecektir.