T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuk Tarım Kampı

Yayın Tarihi : 9.6.2022

Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyonunda, ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir. 2022 yılı için kamp etkinliğinin teması "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri" olarak belirlenmiştir.

İlimizde "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinlikleri, Sakarya İlkokulundan 16 öğrenci, sınıf öğretmeni ve müdür yardımcısının katılımı ile 01-02-03 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Program süresince; belirlenen tema kapsamda, balığın beslenmedeki önemi, balık yetiştiriciliği, ilimizde yetiştirilen balık çeşitleri gibi konularda tarım kampına katılan çocuklara farkındalık eğitimleri verilmiş, balık çiftlikleri gezilerek çeşitli faaliyet ve etkinliklerin yapılması sağlanmıştır. 

Lisinia Yaban Hayatı ve Rehabilitasyon Merkezi ziyaret edilerek yaban hayatı ve önemi, organik tarım teknikleri, suyun önemi ve su kaynaklarının tasarruflu kullanılması konularında bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca İlimiz Ağlasun İlçesinde bulunan Sagalassos Antik kenti gezilerek öğrencilerde tarih ve doğa bilinci oluşturulmaya çalışılmıştır.

Kamp etkinliği kapsamında 03 Haziran 2022 tarihinde, İl Tarım ve Orman Müdür V. Erol KOÇ ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Seyit GÜVEN YILMAZ, etkinliğe katılan öğrencilere katılım sertifikalarını vermeleri sonrası öğrencilerin kamp süresince edindikleri kazanımları değerlendirmişlerdir.