T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli Ve Milli Buğday Çeşitleri Bucak İncirdere Köyünde Tanıtıldı

Yayın Tarihi : 8.07.2022

"Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın"' sloganıyla yola çıkılarak Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüz (TAGEM) ile Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) arasında imzalanan protokol kapsamında Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren Enstitü Müdürlüklerimiz ile TSÜAB'a üye özel sektör firmaları tarafından tescil ettirilen yerli ve milli buğday çeşitleri tarla günü etkinliği 07.07.2022 tarihinde Bucak İlçesi İncirdere Köyünde üretici Oğuzhan EROĞLU'nun tarlalarında yapılmıştır.

Açılış konuşmalarında üretici ve muhtar Oğuzhan EROĞLU; "Güzel bir çalışma olduğunu, son dönemdeki pandemi ve Ukrayna Rusya savaşı buğdayın önemini daha iyi öğrettiğini" ifade etti.

Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet TUĞRUL ise "İlmizde yüksek verimli, pas hastalığına dayanıklı çeşitlerin sonuçlarını görmek amacıyla 28 lokasyonda denemeler yapıldığını, Bucak İlçesinde 1.700 dekar alanda ektirilen Ayçiçek alanların iyi durumda olduğunu, verimin de iyi olması halinde üretim alanını artıracakları belirterek önümüzdeki yıl buğday ve arpa tohumu için %25 katkılı proje hazırladıklarını, talebin çok olması nedeniyle iki katına çıkarmak istediklerini" belirtti.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah ÜNLÜ "Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı enstitülerin yaptığı Ar-Ge çalışmalarını İl-İlçe Müdürlükleri vasıtasıyla üreticilere aktarmak istediklerini, üreten toplumların daha değerli olduğunu" konuşmasında ifade etmiştir.

Geçtiğimiz 2 yılda yaşan pandemi ve savaş krizleri gıdanın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardığını belirten Bucak İlçesi Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL yerli tohumlarımızın hayırlara vesile olması diledi.

Ülkemizin verimli topraklarını vatandaşımızın çalışkanlığı ve üretkenliğiyle birleştirerek en küçük alan kalmayacak şekilde adımlar atılmasının gerektiğini ifade eden Burdur Milletvekili Bayram ÖZÇELİK konuşmasının devamında; "Kısa, orta ve uzun vadede planlamalar yapılması çok önemli. Çünkü bunlardan birinde arıza çıktığında gıdaya ve ürüne ulaşamadığımızı görüyoruz. Mesela sulama,  enerji konularını ilgilendiren elektrik ve akaryakıt gibi. Bu konuda gerekli çalışmaların süreceği belirterek "Dedelerimizin kullandığı tohumlarla Bakanlığımızın çok iyi çalışmalar yaptığını bildiğini" söyledi. Ayrıca "Önceki yıllarda tohum konusunda Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne yaptıkları girişimler sonucu yapılan faydalı çalışmalara en iyi şekilde devam ettireceklerini ifade etmiştir.

İlçe geneli ile ilgili tarımsal istatistikleri paylaşan Bucak İlçesi Kaymakamı Erol TANRIKULU;  "Ülkemizin kalkınması ve kişi başı milli gelirin artması için aklı ve bilimi kullanarak üretmemiz gerekmektedir. Daha fazla verim için hangi ürün ve tohumları kullanmalıyız bunun çalışmalarını yapmalıyız. Bunun bir örneğini bu etkinlikle görmüş oluyoruz. Üreticilerin kendi ürettiği çalışmadan kazançlı ayrılmasının çok önemli olduğunu belirterek bu etkinliklerin devam edeceğini belirtmiştir.

Hac farizası nedeniyle tarla gününe katılamayan Burdur Milletvekili Yasin UĞUR göndermiş olduğu mesajında "Toprağı alın teriyle, emeğiyle işleyen çiftçilerimize bereketli ve kazançlı yıllar dilemiştir.

Konuşmaların akabinde demonstrasyon alanları gezildi. Burada Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen Perge07 ve Seki07 ekmeklik buğday çeşitleri ile Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün geliştirmiş olduğu İmren ve Vehbibey makarnalık buğday çeşitleri görüldü. BATEM'de görevli ıslahçı Ali KOÇ teknik değerlendirmelerde bulunarak katılımcıları bilgilendirdi