T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli ve Milli Tohumlarımız Tefenni Tarla Gününde Görücüye Çıktı

Yayın Tarihi : 3.08.2022

TAGEM ile TSÜAB'ın destekleriyle hayata geçirilen, Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitisü Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tefenni İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün iş birliğiyle yürütülen "Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın" projesi kapsamında, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve tescil ettirilen Yavuz ekmeklik buğday çeşidinin Tefenni İlçesi'nin Hüyük mahallinde yapılan demonstrasyonun tarla günü 03 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Tarım Danışmanı Selami ERMERGEN kontrolünde çiftçi Yusuf ERMERGEN'in arazisinde yapılan çalışmada Yavuz Çeşidi yanısıra MV Nemere isimli yabancı orjinli ekmeklik buğday çeşidi ile bölgede kabul görmüş Kızıltan ve Çeşit 1252 makarnalık buğday çeşitleri de görüldü.

Etkinliğe Tefenni Kaymakamı Tugay CANTÜRK, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Erol KOÇ, Tefenni İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vekili Sevgi ŞİMŞEK, Ziraat Bankası Müdürü Zuhal COŞKUN, Burdur İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Vekili Ömer CEBECİ,  Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Ömer OKATAN,  Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Osman PADEM, Tefenni Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mustafa KILINÇ, İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, köy muhtarları ve üreticiler katıldı.

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü adına tescilli ekmeklik buğday çeşidi Yavuz ile diğer çeşitlerin bulunduğu parseller gezildi. Üreticilere çeşitler hakkında bilgi verildi.