T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bucakta Hasat Töreni, Tohum Dağıtım Töreni ve Sertifika Dağıtım Törenleri Birlikte Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 15.09.2022
​Bakanlığımızca, 2021 yılında uygulanmaya başlanan ve 2022 yılı içerisinde de devam eden TAKEP kapsamında ilimiz genelinde, İl-İlçe Müdürlükleri koordinesinde Ceviz, Kekik, Susam, Çörekotu, Zeytin, Badem, Buğday ve Arpa üretimine yönelik hazırlanan projeler kapsamında çiftçilere fidan ve tohum desteği sağlanarak üretimin çeşitlendirilmesi ve verimin artırılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda; Bucak İlçemiz Kestel Köyünde, Bakanlığımız tarafından uygulanmakta olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında Bakanlık destekli uygulanan "Ayçiçeği Yetiştiriciliği Projesinin" hasat töreni, Burdur Valisi Sayın Ali ARSLANTAŞ, Bucak Kaymakamı Erol TANRIKULU, Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL, İl Müdürümüz Mehmet TUĞRUL ve üreticilerimizin katılımları ile yapıldı.
2022 yılı 1. Etap TAKEP Kapsamında Bucak ilçesinde uygulanan "Ayçiçeği Yetiştiriciliği Projesi" çerçevesinde; yaklaşık 90 bin TL'lik tohum alınarak 3 bin 500 Dekar alanda üretim gerçekleşmiştir.
2021 Yılı TAKEP kapsamında toplam 107 çiftçiye 188 bin TL'lik destek sağlanırken, 2022 yılı 1. etap TAKEP kapsamında 144 Çiftçiye 182 bin TL'lik fidan ve tohumluk desteği verilmiştir.
Ayrıca programın devamında Melli İncirinde İyi Tarım Uygulamaları Sertifika Töreni, Atıl Tarım Arazileri İçin Buğday ve Arpa Tohumu Dağıtımı ve Ari İşletme Belgesi töreni düzenlendi.