T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Senin De Bir Zeytinliğin Olsun Projesi Fidan Dağıtım Törenleri Yapıldı

Yayın Tarihi : 21.03.2023

2023 yılında Tarım Alanlarının Kullanılmasının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Senin de Bir Zeytinliğin Olsun Projesi" kapsamında 24.000 Adet Zeytin fidanı projeden yararlanacak olan üreticilere dağıtılacaktır. Söz konusu proje Burdur Merkez ilçe, Bucak, Ağlasun ve Çeltikçi ilçelerinde uygulanmıştır. Bu kapsamda Bucak ve Çeltikçi ilçelerinde yapılan törenler ile %75 hibeli zeytin fidanları çiftçilere teslim edilmeye başlanmıştır.

Çeltikçi ilçesine bağlı Güvenli köyünde Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet TUĞRUL, Çeltikçi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin TORUN ve çok sayıda çiftçinin katılımları ile zeytin fidanları çiftçilere teslim edildi.

Bucak kapalı pazar alanında yapılan ikinci zeytin fidanı dağıtım törenine İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul, Bucak İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Akgün, Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel ve üreticiler katıldı.

İl Müdürü Mehmet Tuğrul yaptığı açıklamalarda "Bölgemizde zeytinciliğin kalkındırılması, zeytin fidanlarının toprakla buluşturulması ve ekonomiye katkı sağlaması amacıyla zeytin projesi yaptık. Bu yıl bakanlığımıza 16 proje verdik, 2,5 milyon TL'lik projemiz onaylandı. Bu proje kapsamında 16 bin zeytin fidanı, ayçiçeği, melli inciri fidanı projelerini hayata geçireceğiz" diye açıklamada bulundu.