T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Süt Sığırcılığı İşletmelerinin Ekonomik Verimliliğinin Artırılmasına Yönelik Standardizasyon ve Belgelendirme Pilot Programı Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 11.05.2023

Burdur İlindeki Süt Sığırcılığı İşletmelerinin Ekonomik Verimliliğinin Artırılmasına Yönelik Standardizasyon ve Belgelendirme Pilot Programı Toplantısı 11 Nisan 2023 tarihinde Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonu gerçekleştirildi.

Toplantıya Eski Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Adem Korkmaz, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul, Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp,  Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkan Yardımcısı Ömer Çevik, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan ve  Burdur Köy-KOOP Başkanı Osman Bütüner, Veteriner Hekimler, Ziraat Mühendisi Zooteknistler ve Süt sığırcılığı İşletme Sahipleri katılım sağladı.

Toplantıda; Rektör Korkmaz, MAKÜ Rektör Yardımcısı Dalgar, İl Müdürü Tuğrul, Borsa Başkanı Gündüzalp, Veteriner Hekimler Odası Başkan Yardımcısı Çevik, Birlik Başkanı Özcan ve Köy-KOOP Başkanı Bütüner program dahilinde bilgilendirmede bulunarak görüşlerini bildirdiler.

Proje toplantısında ilk aşamada 5 milyon Türk Lirası bir ödeneğin ilimize gönderildiği ve Çiftlik Hayvanlarının Refahına İlişkin Yönetmeliğin şartları ve bölgesel şartlara uyum sürecinde çiftliklere işletmelerin rehabilitasyonu, makine, alet ve ekipman alımlarına yönelik yatırımlar için hibe programları uygulanması hedeflendiği ve Sertifikasyon programına dahil olan yetiştiricilere  % 80 oranında hibe verileceği bilgisi katılımcılarla paylaşıldı.​