T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kadın Çiftçilere Yönelik Arıcılık Projesi Burdur'da Başlandı

Yayın Tarihi : 12.05.2023
İlimiz Merkez ve İlçelerinde yürütülecek olan “Burdur İlinde Kadın Çiftçilerimiz Eliyle Arı Yetiştiriciliğinin Tanıtımı ve Yaygınlaştırılması" projesinin açılış toplantısı 09 Mayıs 2023 tarihinde yapıldı. Toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mehmet TUĞRUL, Şube/İlçe Müdürleri, proje yürütücüsü personel ile kadın çiftçilerimiz katıldı.
Projenin tanıtımı, yararlanıcıların yükümlülükleri ve görüş alışverişi sonunda eğitim çalışması yapıldı. Proje koordinatörü Veteriner Hekim Mustafa AKTAŞ tarafından genel arı yetiştiriciliği, arı hastalık ve zararlıları ile ilgili eğitim verildi. Eğitim faaliyetlerine sonraki süreçte de uygulamalı olarak devam edileceği belirtildi.

Toplam bütçesi 800.000,00 ₺ olan projeye, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğümüz tarafından %75 destek sağlanmıştır. Proje yararlanıcıları %25 oranında yerel katkı sağlayacaklardır.

Proje; 11 İlçede, 11 lokasyonda, 11 adet yetiştirici ile yapılacaktır. Projenin koordinasyonu ve takibi Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır. Her yetiştiriciye 24'er adet Langstroth tipi modern arılı kovan verilecektir. Kovanlar ana arılı, en az 3 çerçevesi yavrulu, 2 çerçevesi ballı ve polenli olmak üzere 5 çerçeveli arı kolonisinden (arı ailesi) oluşacaktır. Alım ihalesi tamamlanan arılı kovanların teslimi mayıs ayı içerisinde yapılacaktır.

2023-2024 yıllarında yürütülecek olan proje ile İlimizde yapılmakta olan arıcılık faaliyetini; kadın çiftçilerimiz vasıtasıyla geliştirilip, yaygınlaştırarak İlimize istihdam sağlanması, verimliliğin artırılması, tarımsal üretimin ekonomik olarak yapılması, modern tarım tekniklerinin çiftçilere benimsetilmesi, çiftçilerin kapasitesinin, gelirinin ve yaşam kalitesinin artırılması hedeflenmektedir.

Projenin, kadın çiftçilerimize tanıtımı ve yaygınlaştırılmasını takip eden süreçte kooperatif veya sözleşmeli üreticilik yapılarak; katma değerli arı ürünlerinin satışı için çalışmalar yapılacaktır.​