T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli ve Milli Tohumlarımızdan Reis ve Müfitbey Kozluca-Başmakçı Tarla Günlerinde Boy Gösterdi

Yayın Tarihi : 10.07.2023

​“Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın" sloganıyla yola çıkılarak Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) arasında imzalanan protokol kapsamında yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda İlimiz Merkez İlçesi Kozluca Köyü çiftçilerinden Hasan YAKAN ile Başmakçı Köyü çiftçilerinden Emrah GÜNGÖR’ün tarlalarında demonstrasyonlar kuruldu.

Kurulan demonstrasyonların sonuçlarının çiftçiye tanıtılması için düzenlenen Tarla gününe; Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet TUĞRUL, Burdur İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa AKGÜL, Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden; Araştırma Yayım Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Ertuğrul TAŞTEKİN ile Bitki Islahçısı Ali KOÇ, Eskişehir  Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden: Dr. Savaş BELEN ve Dr. Zafer Şaban TUNCA, Burdur Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ercan ÇELİK, İlgili köy muhtarları, Teknik personeller, Tarım danışmanları ve Çok sayıda çiftçi katılım sağladı.

Kozluca Köyü Tarla günü etkinliğinde; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün geliştirdiği REİS ekmeklik buğday çeşidi demonstrasyonu kurulmuştur. 22.11.2022 tarihinde dekara 20 kg arası tohum kullanılarak mibzerle ekiliş yapılmıştır. 

Başmakçı Köyü Tarla günü etkinliğinde; Başmakçı köyü Erikli mevkii sinde destek sulama imkanına sahip arazide 4 da yüzölçümünde Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün geliştirdiği MÜFİTBEY ekmeklik buğday çeşidi demonstrasyonu kurulmuştur. 03.11.2022 tarihinde dekara 20 kg arası tohum kullanılarak mibzerle ekiliş yapılmıştır. Sezonun yağışlı geçmesi nedeniyle destek sulama yapılmamıştır. Gezilen bütün lokasyonlarda konu uzmanları tarafından yerinde bilgilendirmeler yapıldı.​