T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Su Kurulu Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 3.04.2024

İlimiz su kaynaklarının korunması ve etkin yönetimini sağlamak amacıyla oluşturulan “İl Su Kurulu" Vali Yardımcısı Yunus Emre Akpınar başkanlığında toplandı.

Toplantıya Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan, İl Müdürümüz kurul üyesi kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile üniversite temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Karaaslan; iklim değişikliğinin su kaynaklarına olası etkileri, iyi ve kötü durum senaryoları ile alınması gereken tedbirleri bir sunumla katılımcılara aktardı.

Ardından sunumuna geçen Karaaslan, sunumunda; İklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisiyle ilgili çalışma yaptıklarını ve gelinen safhada özellikle 2030 yılında Türkiye'de nüfusun %10 artacağını buna karşın potansiyel su kaynaklarımızın da %20 azalacağını; eğer gerekli tedbirler almazsa 2030 yılında maalesef su fakiri ülke durumuna düşeceğimizi katılımcılara aktardı.

Toplantıda sırasıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Burdur Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Devlet Su İşleri 182. Şube Müdürlüğü, İller Bankası Antalya Bölge Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sunum yapıldı.